Pn - Pt 9:00 - 17:00
biuro@kancelariamslegal.pl
ul. Chłodna 48 lok. 168

Restrukturyzacja

Prawo restrukturyzacyjne przewiduje cztery sposoby restrukturyzacji zobowiązań, są to postepowanie o zatwierdzenie układu, przyspieszone postępowanie układowe, postępowanie układowe oraz najdalej idące postepowanie sanacyjne.

Postepowanie o zatwierdzenie układu jest najbardziej odformalizowanym postępowaniem restrukturyzacyjnym.
Przewiduje zbieranie głosów wierzycieli przez dłużnika, bez ingerencji sądu (na tym etapie) lecz z pomocą specjalisty jakim jest doradca restrukturyzacyjny, który jest niezbędny do oceny propozycji układowych pod względem zgodności z prawem.
Wniosek o zatwierdzenie układu zostaje złożony do sądu dopiero po uzyskaniu przez dłużnika takiej większości głosów, która jest wymagana do przyjęcia układu. Kryterium prowadzenia tego postępowania jest to, że dłużnik nie może przekroczyć progu 15% spornych wierzytelności, wobec czego istotnym jest, aby w przypadku konfliktu z wierzycielami bacznie obserwować ten wskaźnik.

Przyspieszone postępowanie układowe jest postępowaniem, w którym do zawarcia układu dochodzi nie w trybie samodzielnego zbierania głosów – jak ma to miejsce w postepowaniu o zatwierdzeniu układu, lecz na zwołanym przez sąd zgromadzeniu wierzycieli.
Ten rodzaj postępowanie nie może być prowadzony wtedy, gdy suma spornych zobowiązań przekroczy 15 %. W trybie tym istnieje możliwość zabezpieczenia majątku dłużnika poprzez zawieszenie egzekucji wierzytelności objętej układem, tak aby dać dłużnikowi swobodę działania w ramach restrukturyzowania długu swojej firmy.

Postępowanie układowe skierowane jest dla przedsiębiorstw, w których prowadzonych jest wiele spornych postępowań sądowych, administracyjnych i egzekucyjnych. Prowadzone jest w przypadku, gdy suma spornych wierzytelności przekracza 15% ogółu wierzytelności. W tym trybie możliwe jest zawieszenie postepowań egzekucyjnych już na etapie wniosku o otwarcie postepowania. Prawo zarządu dłużnika będzie ograniczone poprzez poddanie przedsiębiorstwa nadzorowi Nadzorcy Sądowego (doradcy restrukturyzacyjnego).

Postępowanie sanacyjne umożliwia nie tylko restrukturyzacje zobowiązań dłużnika, lecz także jego majątku oraz struktury zatrudnienia. Tryb ten daje największą ochronę przed lawinowym wzrostem postępowań egzekucyjnych, pozwala na wypowiedzenie nierentownych kontraktów, czy sprzedaż niepotrzebnego majtku. W ramach postępowania dłużnik może zostać ograniczony w zarządzie nad firmą, bowiem czynności zarządcze wykonuje zarządca (doradca restrukturyzacyjny), który powoływany jest przez sąd. Istotą jest restrukturyzacja nie tylko poprzez zmniejszenie długów, ale przywrócenie dłużnikowi zdolności do swobodnego i konkurencyjnego funkcjonowania na rynku.

Oferujemy kompleksową obsługę procesów restrukturyzacyjnych. Nasza działalność w tym zakresie obejmuje w szczególności:

  • wykonanie audytów restrukturyzacyjnych mających na celu określenie rodzaju koniecznych działań i ich zakresu,
  • przygotowywanie planów restrukturyzacyjnych,
  • opracowanie optymalizacji podatkowych i strukturalnych,
  • przygotowanie opinii prawnych z zakresu upadłości i restrukturyzacji,
  • poszukiwanie najbardziej optymalnych źródeł finansowania, inwestorów,
  • czynności ochronne przed wnioskami o ogłoszenie upadłości,
  • opracowanie i wdrożenie strategii restrukturyzacyjnych, z uwzględnieniem wszelkich aspektów prawnych restrukturyzacji, w szczególności skutków podatkowych oraz skutków w zakresie prawa pracy,
  • bieżące doradztwo i wsparcie przy wdrażaniu strategii restrukturyzacyjnych,

wsparcie w negocjacjach dotyczących finansowania oraz warunków spłaty zobowiązań